Mateusz Brol

Cierpienie to niewiedza

Jak być szczęśliwym? Praktykowanie szczęścia.

Posted on
praktykowanie szczęścia
jak być szczęśliwym

„Nic nie da Ci szczęścia jeśli nie będziesz mieć szczęścia w sobie”

Paradoks naszych czasów: każdy chce być szczęśliwy, a jednocześnie mało kto poświęci choć dziesięć minut, by sprawę własnego szczęścia – traktowanego nie jako chwilowa poprawa nastroju, lecz długofalowe działanie, mające na celu całościową przemianę życia – przemyśleć. Innymi słowy: każdy chce być szczęśliwy, mało kto wie, co zrobić, aby naprawdę stać się szczęśliwym. A czym tak w ogóle jest szczęście?

Czasem  się wydaje, że nowa praca, nowa miłość, nowe auto  da nam szczęście.Bo do tego dążymy, bo tego nam brakuje itd. Itd… Potem znajdujemy nową miłość, kupujemy nowe auto, dostajemy ekstra pracę, mija dłuższa chwila i…. jakoś nie ma już tej początkowej radości i euforii. Jest jak dawniej, zaczynamy szukać kolejnej rzeczy która nas uszczęśliwi. Dlaczego tak się dzieje?

Po pierwsze – hedonistyczna adaptacja. Czyli coś co sprawia, że szybko przyzwyczajamy się do dobrego.  Staje się to zwyczajne, oczywiste, staje się czymś co po prostu jest.

Po drugie – jak wykazują badania nad szczęściem przeprowadzone przez prof. Sonję Lubomirsy z uniwersytetu Stanford –  nic co „nabyte” i zewnętrzne nie jest w stanie tak naprawdę dać nam szczęścia, trwale nas uszczęśliwić. To tylko pierwsze emocje dają wrażenie, że jesteśmy szczęśliwi.

Po trzecie – ulegamy złudzeniu, że szczęście to koniecznie ten szarpiący wewnętrze radosny odruch który dodaje skrzydeł i ciągła euforia.

Czym w takim razie jest szczęście? Co w takim razie może nas trwale uszczęśliwić?

Szczęście jest akceptacją rzeczywistości – swoistą pogodą duszy. Szczęście bierze się z tego, jak się zachowujemy, co myślimy i jakie cele sobie wyznaczamy każdego dnia w życiu. „Nie ma szczęścia bez działania”. Jeśli po każdej zmianie sytuacji życiowej powracasz do swojej zaprogramowanej normy szczęścia i opanowuje cię bierność oraz próżność, to wiedz, że prawdziwe szczęście jest zawsze w twoim zasięgu – to 40 procent tortu, które możesz kształtować wedle swojego uznania.

Dlaczego 40%? Bo każdy z nas rodzi się z genetycznie innym bazowym poczuciem szczęścia.
Jednak dobra wiadomość jest taka, że te 40% w zupełności wystarcza, żeby być spełnionym i żyć w zgodzie ze sobą i światem zewnętrznym.

W jaki sposób można kształtować owe 40%?

prowadź dziennik sukcesów – zapisuj w zeszycie codziennie min 5 rzeczy które udało Ci się zrobić w ciągu dnia. Niech to będą wpisy w stylu „nie chciało mi się, ale pozmywałem naczynia”

pisz wdzięczności – każdego dnia jest mnóstwo rzeczy, za które możesz być wdzięczny bądź wdzięczna. Zanotuj kilka. „jestem wdzięczny mojej żonie/mojemu mężowi za zrobienie mi śniadania”

buduj pozytywne relacje z innymi ludźmi – jakże miło jest zarejestrować fakt, że ktoś uśmiecha się na Twój widok

najszczęśliwsi ludzie są aktywni fizycznie – ruch eliminuje napięcia, dodaje energii, obniża stres

ciesz się fajnymi sytuacjami – doceniaj je

wyciągaj lekcję z porażek – przekuwasz je w tedy w pozytyw bo wiesz, czego możesz wystrzegać się następnym razem. Tak buduje się najwyższa wartość – doświadczenie

bądź optymistą –  rzeczywistość i tak będzie zawsze taka sama. To od nas zależy czy szklanka będzie do połowy pełna czy pusta.

medytuj – choć 5 – 10 minut dziennie

Praktykowanie choć kilku z powyższych elementów, spowoduje, że zaczynamy stopniowo odczuwać, że szczęście jest w nas, w środku. Że fajne rzeczy które nas spotykają dają nam radość, a trudne łatwiej jest znieść. Dostrzegamy mnóstwo dobrych sytuacji które są tak oczywiste, ale których wcale nie musiało by być. O ile trudniej byłoby gdybyś nie mogła lub nie mógł przeczytać tego tekstu, zerknąć przez okno iść do sklepu patrząc na drzewa. To takie oczywiste, że widzisz…. Doceń to i ciesz się tym co masz. Bo to czy będziesz szczęśliwa lub szczęśliwy zależy tylko od Ciebie.

 

One thought on “Jak być szczęśliwym? Praktykowanie szczęścia.

  • Randall Kant Czerwiec 23, 2016 at 6:38 pm
    Reply

    Brawo gratulacje dla autora.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.*
*
*